Nepál sokáig a világtól elzárt terület volt, még nincs hatvan éve, hogy látogathatják a külföldiek. A kalandokra vágyó túrázók egyik álma ez a vidék, de a különböző vallások iránt érdeklődők is szívesen indulnak ide felfedezőkörútra. Az országra a mai napig jellemző az egyszerű élet és sajnos a szegénység is.
Nepálban 2500 évvel ezelőtt telepedtek le a mongol vándortözsek, az azóta eltelt évezredek alatt a helyieknek meg kellett küzdeniük a brit gyarmatosítókkal, az indiai embargóval és a kommunizmussal is.
1950 körül Tribhuvan király politikájának köszönhetően demokratizálódni kezdett az ország. A nepáliak nagy összhangban - bár szegényen - élnek a természettel és tulajdonképpen egymással is, annak ellenére, hogy rengetegféle etnikum megtalálható.
Talán nem túlzás kijelenteni, hogy Nepálban minden a vallás körül forog, a hit gyakorlása a helyiek életének szerves részét képezi. Az országban rengeteg a templom, de nem csupán egyetlen vallás szent helyei ezek, hanem sok-sok különböző közösségé.
Sok népcsoport él Nepálban, többek között serpák, kiratok, magarok, gurungok, khasok, tharuk, tibetiek, és mindegyiknek más a vallása. A legtöbben a hinduizmus és a buddhizmus tanait követik, az ország hivatalos vallása a bráhánizmus, de van, aki az ősi sámánokban hisz, és akad, aki muzulmán.
A hinduista és buddhista eszmék az idők folyamán szinte összeolvadtak, összekeveredtek, a helyiek ezek szerint élnek. A Tibetből befogadott menekülteknek köszönhetően nőtt a buddhisták száma, de nyugatról jöttek keresztények is. Az országban nem is a sokszínűség a megdöbbentő, hanem a tolerancia, amivel az egyes csoportok viszonyulnak egymáshoz.
A Daisan a legfontosabb nepáli ünnep, októberben tartják, és meglehetősen nagy állati áldozattal jár, ezért megrögzött állatvédőknek nem javasolt. Novemberben van a Tihar, ilyenkor az állatok iránti tiszteletüket róják le, nem ölik meg őket. A Holi márciusban van, a Chaitra Daisan áprilisban, ilyenkor újra az állatokra kerül a sor.
Novemberben, márciusban, augusztusban és szeptemberben vannak a hindu fesztiválok a Haribodhini Ekadashi, a Maha Shivaratri, a Gai Jatra és a Krishna Jayanti.